Jdi na obsah Jdi na menu
 

 
Co je třeba na Zéland?

vloženo  12. 2. 2009

Tahle rubrička vznikla hlavně proto, že se pár lidiček chystá na NZ, za prací a cestovat.
Tákže copa je dobré vzít sebou?

Něco úvodem a cestování ...

Nejdřív uvedu, že ceny věcí, mají Zélanďané (říkají si Kiwi) o něco dražší a výdělky tak o 30% větší, porovnám-li to s námi. Tudíž, pokud něco nemáte, nebo to je moc objemné, můžete si to vklidu dokoupit (časem si prací vyděláte, ušetřit se rozhodně dá). Třebas až si pořídíte auto, bez auta je to fakt dost náročné. Síť autobusů a vlaků není moc hustá. Můžete i stopovat, kdo jak chce. Pokud si však chcete sami vařit, přespat občas na samotě u lesa ... auto je ideální, vzláště pro 2 a více lidiček(o dost levnější než bus). V bazaru, hlavně ve větších městech, seženete dost obstarožních veteránů, i v dobrém stavu. Kamarád Martin, koupil zachovalé Mitsubishi kombi, za 1.500 doláčů (za měsíc a půl se na něj dá vydělat, kurz koruny cca 12,5:1) Nebo si koupit malou dodávku (od 2.500NZD slušná), občas je tam už přimontovaná jednoduchá postel pro dva :-)

Věci sebou ...
Byl jsem dotázán na to, co pohorky a jiné věci. Nu dobré boty na trek určitě, nezapomeňte si je však pořádně vydrbat, vzláště podrážky. Občas na to bývají celníci alergičtí, bojí se nějaké kontaminace. To samé se stanem, ideální je, brát si stan nový nepoužitý, nebo žádný? Nemusí se jim líbit vaše špinavá podlážka, zas ta kontaminace :-)
Já todle vůbec nevěděl, měl sem na sobě nic moc čisté pohorky, bláto už opadalo :-) a prošel jsem. Takže případ od případu, rozhodně se nestrachujte. Bral jsem si svůj lehký, ale objemný spacák, kamarád říkal, že se může někde hodit i místo přistýlky v Hostelech, kde je pak levnější bydlení. Já zatím vždy měl povlečení, pravda, ani jsem se neptal, jestli by mi dali slevu :) Zatím jsem však byl jen v jednom, tak nevím.

Ubytování ...
Nu a teď ubytování ... Není to absolutně žádný problém. Jelikož Zéland žije z návštěvníků, má po kraji široce rozeseté ubytovny, tzv. Backpackers, či jak :) tedy v překladu Baťůškáři. Cena se pohybuje v průměru okolo 120NZD(novoz.dolar) na týden. Od malých po velké ubytovny, občas příjemně rodinné, jindy hodně hromadné. Atmosféra je vždy fajnová, všichni jsou "baťůškáři" na jedné lodi.

Práce, naše živitelka ...
Nu a teď prácička, neboť mi penězi moc neoplívající, potřebujeme něco na ty koláče. Někteřé hostely mají jako službu, že vám najdou práci, jinde se musíte snažit sami. Dobré je, si i pokecat s lidičkama v hostelu kde bydlíte. Já takhle sehnal svou druhou práci na vinici.
Práce na vinici přináší tak 10NZD za hodinu (platba týdně), když se odečte daň státu, která činí nemalých 20%. Dá se hledat i na internetu, ale tohle mi přijde rychlejší. Pro práci je důležité, zařídit si bankovní účet, já ho zhotovil v Kiwibank. Stačilo ukázat Working Holliday Visa a pas. Delší to už bylo se získáním IRD nuber. Číslo bez něhož nemůžete dostat peníze za práci. Já to měl tak, že jsem makal bez něj, po týdnu jsem ho dostal a pak mě vyplatili. Hlavně si IRD číslo nežádejte v bance jako já, když jsem zjistil, že to také dělají. Může to trvat až 3týdny, respektive než ho pošlou poštou, vytvořené může být poměrně rychle, prý i dva dny (musíte uvést přesnou adresu místa, kde bydlíte-příslušný Backpacker vám musí napsat papír, že jste u něj ubytován). Když jsem stále čekal na číslo, bylo mi řečeno, že můžu zavolat na 0800 377 774, kde mi číslo telefonicky sdělí, ptají se pro kontrolu na některé údaje, uvedené při žádosti. Více najdete i zde http://www.ird.govt.nz/how-to/irdnumbers/  Fyzická práce, jako sbírání jablek (prý docela makačka) nebo práce na vinici není potřeba tolik pobíhání. Pokud však chcete pracovat na nějaké farmě, tam už jsou lidé opatrnější, vybírají si, chtějí poslat životopisy ... Tohle by mě lákalo, uvidíme časem :-) Rozhodně nechci dopadnou tak jako kamarád Robby, který v kravíně každé ráno ve 4hod, přijoval na dojení 1.500 krav :) Chci něco malého, abych byl na čerstvém vzduchu ... což není zas takový problém, prý zimy nebývají studenější než 10 stupňů, samozřejmě krom hor a chladnějších území.

Práce na vinici ...
Práce na vinici obnáší vstávání brzy ráno, 5-6.30, podle zaměstnavatele. Přestávka 15min v 10hod,pak 30min na oběd ve 13hod a někdy další 15min svačina, konec okolo 15-16höd. Vše se lehce mnění, dle zaměstnavatele. Nejlépe se na zaměstnavatele optat u baťůškáře, který u něj pracuje, pokud je to možné. Prý se občas cukají při placení, někdy i moc řeší, že málo pracujete, nebo děláte chyby. Já zatím necítil nikde žádné drámo. Moc si užívám, po rocích zavřených uvnitř, práce venku, na sluníčku. Stromky jsou teď víc vzrostlé, takže je víc stínu, já si koupil slamák za dva doláče, v krámku 2$, něco jako u nás Vše za 39,- :-) a paráda. Přihodil jsem sebou i pončo proti dešti od firmy Jurek, prvně vyzkoušené, fakt paráda. Neberu to jako reklamu, ale ocenění české firmy, ušité v čechách.

Ohledně letu ...
Je tu sada několika letů, občas až 11hod dlouhých. Mě by se vyplatilo vzít sebou nějaké přezůvky do letadla. Tam jsem to řešil tak, že jsem si na záchodě umyl nožky, dosud vězněné v pohorách a ponožkách, bléé :-) ale pak už dobrý, asi sem trošku kontaminoval letadlo, hehe.
Nu a pokud přiletíte nějak časově rozumně(ve 2hod ráno mám mobil opravdu vypnutý :) ), klíďo mi zavolejte 021 202 5877, budete-li zmateni a nevíte co a jak. Lidé jsou tu velice přátelští a rádi pomohou, tak se nejdřív zkuste domluvit ;-) je to nejlepší cesta, jak se aklimatizovat i verbálně.

Uff, tedy toho bylo, jistě jsem něco zapoměl, takže pokud příchozivší něco důležitého napadá, mejla mám, diskuze k tomuhle článku je přihozena ...

To mi to hezky naboptnalo, saprlot :-)
Zdáreček a na nově přicetovalé se těší Martin.Takle mě vyfotila kámoška Nana z Japonska. Jak kovboj, co ? :-) Mám na sobě již zmiňovaný klóbrc ze slámy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hola hola :)

(Marťan , 21. 2. 2009 7:57)

Ahojky Zuzí, to je paráda, že už jsi tady :-) To je jasná páčka, že se uvidíme. To se asi budeme zrovinka míjet u trajektu, páč mi s kámošem tak za týden pofrčíme na severní ostrov. Na severu neplánujeme zůstat moc dlouho, tak 3 týdny a pak bychom rádi frčeli zpět na jih. Zatím zdárek, Sluníku :-)

hola hola

(Zuzana, 14. 2. 2009 8:38)

Ahoj Martas, diky za super informace, mas krasny stranky, to musim teda rict:) Dneska v devet hodin vecer naseho casu budem odletat do Londyna a zitra v poledne uz pofrcime do Aucklandu. Budeme mit tak nejak tyden na cestovani ze severniho ostrova na jizni a pak uz asi zacneme pracovat v Motuece(sever jizniho ostrova). Martas, doufam,ze budem ve spojeni a verim tomu, ze se urcite uvidime. Uzivej krasne dny a zatim zdarek. Zuzana(Bor)

od Smíška pro Mácu

(Smíšek, 12. 2. 2009 13:24)

To bylo počteníčko.. Jinak děkuji moc za dárek. Tvůj "deníček" si pravidelně čtu, fandím a závidím. Já smrdím pořád v ČR a smrdět budu, takže mě u vinice určitě neuvidíš. :o(
Měj se.